Zostaň tam, kde si!

„Prišla potopa a zahubila všetkých“ (Lk 17, 27).

Zostaň tam, kde si! Niektoré udalosti v živote nás môžu prinútiť zastaviť sa a premýšľať – napríklad teroristické útoky z 11. septembra 2001 alebo pandémia, ktorá vypukla v roku 2020. Aj osobné udalosti – náhla smrť blízkeho človeka alebo nečakaná správa o rozvode priateľa – nás môžu zaskočiť a prinútiť nás zastaviť sa a premýšľať nad svojím životom.

Blíži sa koniec liturgického roka a v tomto období Cirkev vyberá čítania zo Svätého písma, ktoré nás tiež nabádajú zastaviť a zamyslieť sa. V dnešnom úryvku čítame opis „dní Noema“ (Lk 17, 26) – teda úryvok, ktorý na pozadí Noemovej doby opisuje posledný súd a koniec sveta. Tieto čítania môžu znieť znepokojujúco, ale zároveň nás pozývajú klásť si bytostné otázky: Aký je konečný cieľ môjho života? Usilujem sa dosiahnuť tento cieľ všetkými prostriedkami, ktoré mám k dispozícii?

Tvojím konečným cieľom je prežívať večnosť s Bohom. Preto má zmysel každý deň sa na to pripravovať trávením času uprostred Božieho ľudu, hľadaním Pána pri modlitbe a ponáraním sa do jeho slova. Pripravovať sa môžeš aj preukazovaním lásky a starostlivosti druhým – či už svojim najbližším, alebo aj tým, ktorým by si sa najradšej vyhol. Môžu sa na teba ľudia spoľahnúť, že každý deň splníš svoje povinnosti, že urobíš všetko, čo je v tvojich silách, a nebudeš len tak prešľapovať na mieste? Zajtrajšok totiž nikdy nemáme istý.

Vezmi si príklad z dnešného evanjelia a zostaň počas dňa bdelý. Mnohým ľuďom pomáha nastaviť si v telefóne alebo na hodinkách budík, ktorý im pripomenie, že majú užiť lieky či vybaviť dôležitý telefonát. Ty si môžeš nastaviť pripomienku, aby si sa zastavil a pozdvihol svoje srdce k Pánovi. Skús si raz denne dať takýto budík: keď zazvoní, ponúkni Ježišovi to, čo práve robíš, a popros ho, aby si si viac uvedomoval jeho prítomnosť. Popros ho, aby ti ukázal, kde už pôsobí a k čomu by ťa mohol prizvať. A popros ho, aby ti na to udelil aj potrebnú silu.

„Pane, pomáhaj mi žiť pre večnosť!“

Slovo medzi nami